INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

VYHLÍDKA FRANTIŠKA KINSKÉHO (BESEDICKÉ SKÁLY)

POPIS A GALERIE

Na okruhu Dr. Edwarda Beneše v Besedických skalách nad Malou skálou nalezneme řadu vyhlídek, první vyhlídkou okruhu počítanou od rozcestí Pánovo pole, kde se turistický okruh Besedickými skalami kříží s červenou turistickou značkou od Malé Skály, je vyhlídka Františka Kinského. Dojdeme k ní po žluté turistické značce a najdeme ji hned na začátku skalního labyrintu. Vyhlídka je umístěn na romanticky vyhlížející mohutný balvan, zajištěný vzpěrami, který se trčí nad prudkým svahem prudce se svažujícím do údolí řeky Jizery. Vyhlídka je zabezpečena zábradlím a přístup k ní je přes schody vysekané na skále, závěrečný výstup na balvan s plošinou vyhlídky zabezpečuje kovové schodiště o patnácti schodech.

Vyhlídka Františka Kinského

Původně byly vrchy poměrně holé a z vyhlídky býval úžasný výhled, leč postupující zalesňování zapříčinilo, že v minulosti byla vyhlídka zarostlá a byl z ní již jen velmi omezený výhled, situace se změnila vymýcením lesa pod vyhlídkou a tak alespoň z části poskytuje hezký výhled do údolí a na protější hřeben. Spatřit lze i hrad Frýdštejn či rozhlednu na Kopanině, za nimi je na horizontu při dobrém počasí zřetelně vidět silueta Ještědu.

Vyhlídka Františka Kinského

Vyhlídka je pojmenována po Františku Kinském, což byl nadšený podporovatel turistiky na maloskalsku, jednatel zdejšího okrašlovacího spolku a jako hostinský vlastnil v Besedicích mezi turisty známou chatu U Kalicha. Chata stávala na původním místě chaloupky jeho rodičů a František Kinský zde měl krejčovskou dílnu. Když zjistil, že Besedice se stávají častým cílem turistů, kteří nemají možnost se blízkém okolí nijak občerstvit, napadlo ho postavit turistickou chatu a provozovat zde hostinec. Chata U Kalicha byla slavnostně otevřena 16. srpna 1925 a poskytovala útočiště a občerstvení turistům, kteří mířili do Besedických skal. Díky své poloze a kvalitním službám se stala brzy mezi turisty vyhlášenou. Kinský jako místní patriot se také stal iniciátorem a aktivním budovatelem zdejšího turistického okruhu skalami, nazvaném po prezidentu Edwardu Benešovi (žlutá značka). Okruh byl budován v letech 1934 a 1935 a na jaře téhož roku byl slavnostně otevřen. Na okruhu nalezneme další vyhlídky, které poskytují krásné výhledy na maloskalsko a Suché skály, nedaleko od vyhlídky Františka Kinského ve skupině skal nazvané Chléviště to jsou ještě vyhlídky Kde domov můj, Husníkova a Hořákova.

VÝHLED

Vyhlídka Zahrádka - panorama
Pohled z vyhlídky - vidět je hrad Frýdštejn, rozhledna Kopanina a na horizontu Ještěd

FOTOGALERIE


Přístup k vyhlídce přes skalní balvany (4/2014)


Kovové schody na vyhlídku (4/2014)


Výstup na vyhlídku (4/2014)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín