INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

CIDLINA - KOZLOV - LOMNICE NAD POPELKOU

Podle jízdního řádu jsme si našli příslušný vlak do Libuně, kde se přestoupí na spoj do Staré Paky. Naší výstupní stanicí se stává zastávka Cidlina. Po vystoupení z vlaku zjistíme na ukazateli dva směry: do Lomnice přes Kozlov po zelené nebo na Tábor přes Alainovu věž po modré. Vydáme se tedy po zelené společně s modrou stejným směrem.

(Zde chceme detailněji popsat cestu, protože je špatně viditelná a označená - snad nebudete bloudit jako my)

Cidlina - Kozlov
Označení špatně označitelného úseku u lesa v Cidlině
Pozor označení je na začátku velmi nekvalitní. Nejprve musíme přejít z nástupiště na druhou stranu trati a asi po 50 m znovu přejít trať po oficiálním přejezdu a vydat se po polní cestě za zastávkou. Výrazná polní cesta končí u domu za zastávkou po 100 metrech, my však musíme po staré pěšině, která je málo viditelná směrem podél tratě (po mezi, louce). Stezka nás vede podél trati a pomalu se k ní zase přibližuje a po dalších asi 200 metrech se dostaneme k dalšímu přejezdu přes trať. My však trať nepřekročíme, ale jdeme cestou, nyní již daleko lepší do kopce směrem k lesu. cesta po 100 metrech odbočuje vpravo, my však jdeme stále k lesu dle již viditelného označení (do této chvíle od zastávky žádné není). Zde je turistické značení zase v pořádku. V lese jdeme nahoru do kopce, až dojdeme k lesní cestě, na které se nachází rozcestník. Nyní se cesty dělí (0,5 km), modrá barva nás vede po cestě podél kopce dolů a k Alainovi věži a na Tábor - my se vydáme po zelené směrem do vrchu ke pozůstatkům hradu KOZLOV. Nyní začíná těžký asi jednokilometrový výstup po hřebeni kopce lesem ke hradu KOZLOV. Stoupání je opravdu prudké (někdy se leze díky prašné a štěrkovité cestě i po čtyřech :-)) (záleží na počasí - v dešti to musí být hrozný výstup bahnem). Po jednokilometrovém výstupu přijdeme ke KOZLOVU. Nyní se nacházíme ve výšce asi 620 m n.m.

Cidlina - Kozlov
Stoupání na Kozlov
Od hradu se vydáme dále po zelené turistické značce lesem stále do vrchu nahoru na Morcínov - opět následuje prudší výstup. Po výstupu a během něj se nám však otvírá krásný a nezvyklý pohled na Tábor a na krkonošský hřeben. My jdeme po zelené značce po hřebeni polní cestou podél lesa až na jeho konec, kde se nám otvírá krásný pohled ke Kozákovu a na chatovou oblast pod námi. Asi 200 metrů vlevo vidíme boží muka a rozcestí. My však jdeme po polní cestě dolů, kde se na stromě též nachází nenápadný rozcestník (asi 3 km), který nás směřuje dolů Morcínovem směrem do Lomnice nad Popelkou spolu s dalšími turistickými stezkami. Zde se již nemůžeme ztratit, neboť procházíme mezi chatami a domky pozvolna dolů do Lomnice nad Popelkou. Dojdeme k rozcestí, kde se křížíme se Zlatou stezkou Českého ráje (červená). My jdeme stále směrem do Lomnice, jejíž domy jsou již vidět. Stalo se nám, že zelená turistická stezka po asi 300 metrech od rozcestí odbočovala někam záhadně vpravo a zmizela, my však pokračovali stále po pěkné polní cestě mezi domy a po dalších asi 300 metrech jsme se na ní opět napojili (pouze jsme domy obešli z jiné strany). Na úbočí kopce se nám otevře nádherný pohled na celou Lomnici. Nyní již jdeme přímo dolů do Lomnice. Můžeme volit buď chůzi po asfaltové silnici (zelené turistické značení), nebo po louce - vyšlapanou pěšinou přímo mezi lomnické domy - obě cesty nás stejně dovedou k lomnické radnici, kterou již vidíme z úbočí kopce a tudíž na náměstí, kde naše pouť končí.

Panorama na Tabor
Pohled na Tábor s rozhlednou

Na náměstí se můžeme posadit na lavičky mezi stromy nebo se vydat do některé cukrárny či hospůdky na občerstvení. Návrat do Jičína (i jinam samozřejmě) je možný buď autobusem z nedalekého autobusového nádraží (nahoru náměstím do pravého rohu) nebo vlakem ze vzdálenějšího vlakového nádraží opět s přestupem přes Libuň do Jičína. (na vlakové nádraží dojdeme jednoduše buď po turistické značce z náměstí, nebo jdeme náměstím dolů zúženým místem po státní silnici, kudy dojdeme na menší náměstíčko, a odtud ulicí vpravo podél lomnické školy k nákladnímu nádraží odkud je již asi 200 metrů vidět budova lomnického vlakového nádraží - nebo až další odbočkou vpravo - nádraží se nachází u lesíka vpravo od náměstí).

MAPA

Mapa výletu

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín