INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

KOZÁKOV

POPIS

Je docela zvláštní, že vrchol jednoho z nejvyšších kopců v Českém ráji - Kozákov - čekal na svoji rozhlednu nejdéle. První projekt rozhledny na Kozákově vypracoval z pověření odboru KČT v Turnově malíř Jan Prousek. Přišel s představou vyhlídkové věže spojené s kaplí zasvěcenou věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi. Nápad se líbil, jenže jedna událost z roku 1903 jej odsunula do pozadí. Tehdy totiž zemřel dr. František Ladislav Rieger a na Semilsku, odkud tento známý národní vůdce pocházel, vznikla idea postavit na Kozákově na jeho počest mohylu. Ta měla dosahovat výšky 28 m a sloužit jako vyhlídkový bod. K realizaci této myšlenky bylo v roce 1904 založeno družstvo, které zakoupilo pozemek na vrcholu a sbírkami se snažilo získat potřebné finanční prostředky. Ty však byly odhadovány na osmdesát až sto tisíc korun, což byla suma, jakou se nikdy nepodařilo nashromáždit. Naopak v roce 1911 se vedení družstva vrátilo k původní myšlence na stavbu rozhledny. Měla být doplněna chatou, jež by se postarala o rychlejší návratnost vložených investic. Jenže válka už zahájit výstavbu nedovolila. Brzy po vzniku samostatného Československa se znovu začalo jednat o vybudování výletního objektu. K realizování projektu navrženého arch. Janem Václavíkem spojili své síly turisté, podnikatelé, finanční ústavy i jednotlivci z celého kraje. Jejich dílo bylo úspěšně završeno 24. června 1928, kdy byla Riegrova chata na Kozákově slavnostně předána veřejnosti.

Kozakov

Myšlenka na postavení rozhledny se pak nadlouho přesunula pouze do oblasti úvah a přání. Nová šance se naskytla až v roce 1993 v souvislosti s výstavbou vojenského spojovacího uzlu na Kozákově. Dohoda mezi armádou a odborem KČT v Semilech nakonec umožnila, že nová věž byla pojata jako víceúčelový objekt s dvěma plošinami. Na horní, 48 metrů nad zemí, jsou umístěny antény pro vojsko, policii a další uživatele. Turisté mají přístup pouze na nižší plošinu ve výšce 24 m. I z ní se však nabízí nádherný kruhový výhled. Za dobré viditelnosti můžeme na obzoru spatřit Krkonoše, České středohoří, Jizerské, Lužické a dokonce i Orlické hory. Rozhledna na Kozákově slouží veřejnosti od 23. dubna 1995. Na jaře 1999 se začalo s budováním zděné přístavby ve spodní části. Je pravděpodobné, že ještě před těmito události stála krátkodobě na Kozákově malá dřevěná rozhledna.

PANORAMA

Bylo bohužel zataženo, ale i tak se vidět jak obrovský je rozhled z Kozakova

FOTOGALERIE

Alainova věž
Rozhledna Kozákov (4/2009)

Alainova věž
Boční pohled na chatu (4/2009)

Alainova věž
Chata na Kozákově (4/2009)

MAPA

Volba zobrazované mapy:

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín