INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého ráje a mnohem dál

BORECKÉ SKÁLY

POPIS A GALERIE

Cidlina - Kozlov
Borecké skály
Asi jeden kilometr na západ od Rovenska pod Troskami v Libuňské brázdě u obce Borek pod Troskami v těsné blízkosti CHKO Český ráj se nachází pozoruhodné skalní město Borecké skály. Název skalnímu městu dala výšina Bor, s nadmořskou výškou 360 metrů nad mořem, kolem které se skalní město rozprostírá. Celková rozloha skalního města není oproti jiným v Českém ráji příliš velká a čítá 29,3 hektarů. Skalní město je tvořeno křídovými kvádrovými pískovci, které zde vytváří plošinu s odkrytými, postupem času vymílanými a členitými okraji. Kromě zajímavých, zvětráním vzniklých skalních objektů, tu lze pozorovat jak postupným vymýváním a erozí vznikala okolní velká skalní města Českého ráje. V roce 1985 byly skály vyhlášeny chráněným územím, které zabírá rozlohu 29,3 ha, hlavně za účelem ochrany skal s porostem reliktního boru - asi 120 let starého. Ve skalách je zakázáno lezení. Lze zde nalézt i nachází několik menších jeskyní, která byly v minulosti osídleny.
Pokud chceme shlédnou Borecké skály, můžeme zvolit modrou turistickou značku z Borku pod Troskami do Rovenska, která nás provede nejzajímavější částí skal s nádhernými výhledy na hrad Trosky. Jeden z nejfotogeničtějších výhledů dostal název Čechova vyhlídka. Borecké skály nepatří k turisticky exponovaným místům a tak je zde i v turistické sezóně klidné posezení.

FOTOGALERIE


Eroze Boreckých skal


Nezvyklý pohled na hrad Trosky


Vegetace na plošině Boreckých skal

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.

Autoři projektu Interregion: Lukáš Prýmek, Martin Vaistauer

Technická spolupráce: Jaroslav Runčík

E-mail: njorloj@outlook.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky...

Pokud není uvedeno jinak (není uveden autor či zdroj), tak obsah webových stránek náleží autorům Interregionu Jičín.
Veškerý obsah stránek patřící autorům Interregionu Jičín podléhá licenci:
Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

© 1999 - 2024 Interregion Jičín